انفلوانزا

انفلوآنزا  :

 

انفلوآنزا یک عفونت تنفسی واگیردار است که ویروس انفلوآنزا در بینی، گلو و گاهی ریه ایجاد می کند. این بیماری شروعی ناگهانی دارد و می تواند خفیف و یا بسیار شدید باشد. علایم شایع آن تب، گلو درد، لرز، بدن درد، خستگی و کوفتگی، سردرد، آبریزش بینی، بی اشتهایی، سرفه، دل درد و گاهی تهوع و استفراع (به خصوص در کودکان) است. ممکن است بیمار از درد گوش شکایت کند.

بسیاری از علایم انفوآنزا با سرماخوردگی ساده مشترک هستند اما علایم در انفلوآنزا معمولا به سرعت و تنها در عرض چند ساعت پیشرفت می کنند و شدت علایم بیشتر و احساس ناخوشی در آن از سرماخوردگی شدیدتر است. گاهی تشخیص انفلوآنزا از سرماخوردگی ساده و سایر بیماریهای عفونی دستگاه تنفسی دشوار است.

 

راه انتقال :

انفلوآنزا ویروس انفلوانزا در قطرات ریزی که با سرفه، عطسه و صحبت کردن به هوا پرتاب می شوند منتقل می شود. این قطرات ریز وارد دهان و بینی شده و ویروس را انتقال می دهند. در  مواردی ممکن است ویروس انفلوانزا از راه تماس دست با سطوح آلوده به دهان، بینی و گاهی چشم راه یابد و باعث ابتلا به بیماری شود. در سه تا چهار روز اول، بیماری بیشتر از هر زمانی واگیر دارد. اگرچه بیماری از یک روز پیش از شروع علایم تا هفت روز پس از شروع علایم می تواند به سایر افراد منتقل شود. 

شروع علایم بیماری معمولا یکی دو روز پس از ورود ویروس به بدن فرد روی می دهد اما ممکن است تا چهار روز هم طول بکشد.

درمان:

اغلب افرادی که دچار انفلوآنزای فصلی می شوند خودبخود و بدون عارضه در طی یک هفته بهبود می یابند اما گاهی بیماری به فرم شدید و خطرناک و حتی مرگبار خواهد بود.  افراد آسیب پذیر و افراد در گروههای خطر، بیش از سایرین در معرض ابتلای فرم شدید و خطرناک بیماری هستند. افراد آسیب پذیر و گروههای خطر شامل این افراد است: سالمندان، کودکان خردسال، زنان باردار، بیماران مبتلا به بیماریهای قلبی و تنفسی مزمن، بیماران دیابتی و افرادیکه نقص ایمنی دارند.

اغلب مبتلایان به انفلوآنزا تنها با درمانهای عادی مانند استراحت، گرم نگاه داشتن، مصرفذ مایعات، مصرف میوه جات و سبزیجات تازه و استفاده از درمانهای دارویی ساده برای تب (مانند استامینوفن) بهبود پیدا می کنند. اما افراد آسیب پذیر و در گروه خطر ممکن است با نظر پزشک به درمان فوری با داروهای ضد ویروس انفلوآنزا احتیاج داشته باشند

باید توجه داشت که انفلوآنزا یک بیماری ویروسی است و استفاده از آنتی بیوتیک در درمان مستقیم آن بی تاثیر است. استفاده از آنتی بیوتیک تنها با نظر پزشک ممکن است برای درمان عوارض ثانوی بیماری تجویز گردد